Mimo ciągłego rozwoju stomatologii i stosowania nowoczesnych metod leczenia czasem występują przypadki, w których jedynymi możliwymi sposobami radzenia sobie z problemami związanymi ze zdrowiem zębów są ekstrakcja lub chirurgiczna interwencja stomatologiczna. W ramach naszej przychodni stomatologicznej funkcjonuje poradnia chirurgii, w której przeprowadzamy kompleksowe leczenie obejmujące różnego rodzaju zabiegi, które wykonuje doświadczony chirurg szczękowo-twarzowy .
Wykonujemy:
Jedną z przyczyn ekstrakcji może być zaawansowana infekcja. Gdy próchnica dotrze do miazgi, która jest silnie ukrwiona i unaczyniona, może dojść do jej zapalenia. Infekcja jest w stanie przerodzić się także w ropień lub zgorzel. W sytuacji, gdy antybiotyki nie działają, leczenie kanałowe jest niemożliwe lub nieefektywne, dentysta może podjąć decyzję o usunięciu chorego zęba. W niektórych przypadkach zdarza się również ,że podejmuje się decyzje o usunięciu zdrowych zębów. Należą do nich stłoczenia, nieprawidłowe ułożenie zęby nadliczbowe.
Najczęściej chirurgicznie usuwa się ósemki, jednak tego typu zabiegi są też powszechnie stosowane w przypadku innych zębów, gdy zmiany, które je dotknęły uniemożliwiają uratowanie zęba. Zabiegi usuwania zębów są jednak ostatecznością i lekarz decyduje się na nie tylko w przypadku wystąpienia wyraźnych wskazań zdrowotnych
O konieczności ekstrakcji zęba, po dokładnej ocenie jego stanu, najczęściej decyduje chirurg stomatolog na konsultacji poprzedzającej zabieg.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wyrwany ząb powinno się zastąpić implantem lub mostem (chyba, że usunięta zostaje jedna z ósemek). Brak jednego z zębów może doprowadzić do przechylania się sąsiadujących, które z czasem mogą się złamać lub wypaść.
Stany chorobowe przyzębia także mogą być wskazaniem do ekstrakcji zęba. W wyniku infekcji tkanek otaczających ząb może dojść do jego poluzowania i rozchwiana. W niektórych przypadkach ząb sam wypada bez ingerencji lekarza.
Resekcja korzenia zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, wykonywany najczęściej w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Często jest to jedyny sposób na dostęp do źródła stanu zapalnego, wywołującego dolegliwości bólowe u pacjenta mający na celu pozostawienie zęba w jamie ustnej.
Resekcja korzenia polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianami w obrębie korzenia zęba. Wykonywana jest najczęściej w zębach jednokorzeniowych jak siekacze i kły i przedtrzonowych W ten sposób można zapobiec kolejnym zmianom zapalnym i uratować zęby przed usunięciem
Resekcja wierzchołka korzenia dokonywana jest w przypadku braku możliwości przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się temu leczeniu. Pozostałe wskazania do przeprowadzenia resekcji zęba to:
Przeciwwskazania do resekcji korzenia zęba
Istnieją jednak również przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu resekcji korzenia zębowego. Najważniejszym z nich jest rozległość zmian zapalnych przekraczających 1/3 długości korzenia. Nie przeprowadza się jej także w zębach mlecznych, a do innych przeciwwskazań zaliczane są takie problemy zdrowotne jak:
Niektóre z wymienionych przeciwwskazań są względne i pozwalają na przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego dentystę. Każdorazowo więc możliwość wykonania resekcji zęba konsultuje się z lekarzem stomatologiem, informując go o wszelkich problemach zdrowotnych.
Przeprowadzenie zabiegu resekcji zęba poprzedzone jest zdjęciem RTG. Stomatolog dokonuje również dokładnego wywiadu lekarskiego pacjenta, wypytując go o przebyte i aktualne schorzenia. W przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu, a także braku możliwości przeprowadzenia leczenia endodontycznego, lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu.
Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Niekiedy po zabiegu może pojawić się opuchlizna, obrzęk, zaczerwienienie, ból i krwawienie, a czasem delikatne mrowienie, występujące w okolicy poddanej zabiegowi. Wszystkie te objawy mijają jednak po kilku dniach, pod warunkiem przestrzegania zaleceń po zabiegu. Pamiętajmy, że należy po nim unikać większego wysiłku fizycznego, nie spożywać gorących pokarmów i nie płukać intensywnie jamy ustnej. Przez 2-3 tygodnie wskazane jest przyjmowanie pokarmów w postaci półpłynnej, dzięki czemu pacjent uniknie podrażnień okolicy poddanej zabiegowej.