Chirurgia stomatologiczna

Denti MED Sosnowiec

Mimo ciągłego rozwoju stomatologii i stosowania nowoczesnych metod leczenia czasem występują przypadki, w których jedynymi możliwymi sposobami radzenia sobie z problemami związanymi ze zdrowiem zębów są ekstrakcja lub chirurgiczna interwencja stomatologiczna. W ramach naszej przychodni stomatologicznej funkcjonuje poradnia chirurgii, w której przeprowadzamy kompleksowe leczenie obejmujące różnego rodzaju zabiegi, które wykonuje doświadczony chirurg szczękowo-twarzowy .

Wykonujemy:

  • usunięcia chirurgiczne zębów zatrzymanych, nieprawidłowo ułożonych, złamanych oraz pozostałości korzeni zębów.
  • resekcje wierzchołków korzeni

Jedną z przyczyn ekstrakcji może być zaawansowana infekcja. Gdy próchnica dotrze do miazgi, która jest silnie ukrwiona i unaczyniona, może dojść do jej zapalenia. Infekcja jest w stanie przerodzić się także w ropień lub zgorzel. W sytuacji, gdy antybiotyki nie działają, leczenie kanałowe jest niemożliwe lub nieefektywne, dentysta może podjąć decyzję o usunięciu chorego zęba. W niektórych przypadkach zdarza się również ,że podejmuje się decyzje o usunięciu zdrowych zębów. Należą do nich stłoczenia, nieprawidłowe ułożenie zęby nadliczbowe.

Najczęściej chirurgicznie usuwa się ósemki, jednak tego typu zabiegi są też powszechnie stosowane w przypadku innych zębów, gdy zmiany, które je dotknęły uniemożliwiają uratowanie zęba. Zabiegi usuwania zębów są jednak ostatecznością i lekarz decyduje się na nie tylko w przypadku wystąpienia wyraźnych wskazań zdrowotnych

O konieczności ekstrakcji zęba, po dokładnej ocenie jego stanu, najczęściej decyduje chirurg stomatolog na konsultacji poprzedzającej zabieg.

https://www.dentimed-stomatologia.pl/wp-content/uploads/2022/10/dentimed_chirurgia_stomatologiczna.jpg

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wyrwany ząb powinno się zastąpić implantem lub mostem (chyba, że usunięta zostaje jedna z ósemek). Brak jednego z zębów może doprowadzić do przechylania się sąsiadujących, które z czasem mogą się złamać lub wypaść.

Stany chorobowe przyzębia także mogą być wskazaniem do ekstrakcji zęba. W wyniku infekcji tkanek otaczających ząb może dojść do jego poluzowania i rozchwiana. W niektórych przypadkach ząb sam wypada bez ingerencji lekarza.

https://www.dentimed-stomatologia.pl/wp-content/uploads/2022/04/chirurgia_stomatologiczna.jpg

Resekcja korzenia zęba.

Resekcja korzenia zęba  to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, wykonywany najczęściej w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Często jest to jedyny sposób na dostęp do źródła stanu zapalnego, wywołującego dolegliwości bólowe u pacjenta mający na celu pozostawienie zęba w jamie ustnej.

Resekcja korzenia polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianami w obrębie korzenia zęba. Wykonywana jest najczęściej w zębach jednokorzeniowych jak siekacze i kły i przedtrzonowych W ten sposób można zapobiec kolejnym zmianom zapalnym i uratować zęby przed usunięciem

Resekcja wierzchołka korzenia dokonywana jest w przypadku braku możliwości przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego lub gdy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się temu leczeniu. Pozostałe wskazania do przeprowadzenia resekcji zęba to:

  • złamanie wierzchołka korzenia zęba;
  • zębiniaki (kamienie miazgowe) – zwyrodnienia miazgi zębowej w postaci zwapnionych złogów soli mineralnych występujące w dolnych siekaczach, trzonowcach, zębach zatrzymanych i niewyrzniętych;
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych;
  • nieudane leczenie endodontyczne (kanałowe) i powikłania po nim występujące;
  • powikłania, które mogą pojawić się w leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym, w szczególności przy wkładach koronowo-korzeniowych;
  • złamanie narzędzia dentystycznego znajdującego się w kanale korzeniowym;
  • samoistne obumarcie zęba i utrzymywanie się zmian zapalnych wokół korzenia.

Przeciwwskazania do resekcji korzenia zęba

Istnieją jednak również przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu resekcji korzenia zębowego. Najważniejszym z nich jest rozległość zmian zapalnych przekraczających 1/3 długości korzenia.  Nie przeprowadza się  jej także w zębach mlecznych, a do innych przeciwwskazań zaliczane są takie problemy zdrowotne jak:

  • podłużne złamanie korzenia zęba;
  • paradontoza;
  • zaburzenia zgryzu;
  • stan zapalny gardła lub jamy ustnej;
  • choroba wirusowa (opryszczka);
  • I trymestr ciąży;
  • cukrzyca;
  • białaczka;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • nadciśnienie;
  • choroby tarczycy lub nerek.

Niektóre z wymienionych przeciwwskazań są względne i pozwalają na przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego dentystę. Każdorazowo więc możliwość wykonania resekcji zęba konsultuje się z lekarzem stomatologiem, informując go o wszelkich problemach zdrowotnych.

Przeprowadzenie zabiegu resekcji zęba poprzedzone jest zdjęciem RTG. Stomatolog dokonuje również dokładnego wywiadu lekarskiego pacjenta, wypytując go o przebyte i aktualne schorzenia. W przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu, a także braku możliwości przeprowadzenia leczenia endodontycznego, lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Niekiedy po zabiegu może pojawić się opuchlizna, obrzęk, zaczerwienienie, ból i krwawienie, a czasem delikatne mrowienie, występujące w okolicy poddanej zabiegowi. Wszystkie te objawy mijają jednak po kilku dniach, pod warunkiem przestrzegania zaleceń po zabiegu. Pamiętajmy, że należy po nim unikać większego wysiłku fizycznego, nie spożywać gorących pokarmów i nie płukać intensywnie jamy ustnej. Przez 2-3 tygodnie wskazane jest przyjmowanie pokarmów w postaci półpłynnej, dzięki czemu pacjent uniknie podrażnień okolicy poddanej zabiegowej.